Difference between revisions of "Player support for X3D components"
From Web3D.org
m |
|||
| Line 8: | Line 8: | ||
! Octaga | ! Octaga | ||
! SwirlX3D | ! SwirlX3D | ||
| − | ! Vivaty | + | ! [http://www.vivaty.com Vivaty] |
! Xj3D | ! Xj3D | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| Line 40: | Line 40: | ||
| <!-- Octaga --> ? | | <!-- Octaga --> ? | ||
| <!-- SwirlX3D --> ? | | <!-- SwirlX3D --> ? | ||
| − | | <!-- Vivaty --> | + | | <!-- Vivaty --> partial |
| <!-- Xj3D --> ? | | <!-- Xj3D --> ? | ||
|- | |- | ||
Revision as of 08:18, 8 October 2008
| Viewers | BS Contact | FreeWRL | Heilan | InstantReality | Octaga | SwirlX3D | Vivaty | Xj3D |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| X3D components | ||||||||
| CAD geometry | ? | ? | ? | ? | ? | ? | no | ? |
| Core | ? | ? | ? | ? | ? | ? | yes | ? |
| Cube map environmental texturing | ? | ? | ? | ? | ? | ? | partial | ? |
| Distributed interactive simulation (DIS) | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Environmental effects | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Environmental sensor | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Event utilities | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Followers | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Geometry2D | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Geometry3D | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Geospatial | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Grouping | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Humanoid animation (H-Anim) | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Interpolation | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Key device sensor | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Layering | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Layout | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Lighting | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Navigation | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Networking | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| NURBS | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Particle systems | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Picking sensor | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Pointing device sensor | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Programmable shaders | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Rendering | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Rigid body physics | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Scripting | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Shape | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Sound | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Text | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Texturing | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Texturing3D | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Time | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Rigid body physics | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Scripting | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Shape | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Sound | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Text | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Texturing | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Texturing3D | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |
| Time | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? | ? |